Afgang fra Skovbroen ved østskov kl. 10.00 – forventet afslutning omkring kl. 15.00
Tag på sejltur, få vind i håret og saltvand på kinden. Tag på tur med Skarven på Roskilde Fjord og Eskilsø. Hør om fjordens natur og fugleliv. Få røverhistorier fra de små øer og holme – og tag på vandring på Eskilsø.
Sam Christensen er fisker og jæger, bosat på Eskilsø, som er Roskilde fjords største og eneste beboede ø. Sam er ansat i Nationalpark Skjoldungernes land samt Naturstyrelsen og arbejder med naturvejledning.
Under rundvisningen på Eskilsø vil Sam bl.a. komme ind på, hvorfor rotter og ræve på fjordens øer og holme er skidt for fuglene. Men også glæden ved at få en fed fjordørred eller fladfisk på krogen. Herunder de oplevelser han har på fjorden med sin daglige gang derude. Her kan du virkelig få inspiration til rigtig gode fiskeoplevelser.
Der er plads til 24 deltagere, så det er først til mølle! Turen koster 100 kr. og dækker en lettere forplejning.
Tilmelding via hjemmesiden.
https://www.yourticket.dk/?ytroute=/arrangementer/51925/tur-til-eskildsoe/